Blog Novinky Čo by ste mali zvážiť pri budovaní Vašej inteligentnej domácnosti – Časť 1: Plánovanie

Čo by ste mali zvážiť pri budovaní Vašej inteligentnej domácnosti – Časť 1: Plánovanie

Pri výstavbe domu existuje mnoho vecí a faktorov, ktoré sa musia najprv starostlivo zvážiť. Všeobecne platí, že je treba zodpovedať mnoho základných informácií, ktoré sa týkajú elektroinštalácie: Akú kabeláž použiť a ako inštalovať? Kam umiestniť tlačítka? Aká veľká má byť rozvodná skriňa? Ako sa všeobecne vysporiadať s projektom pre inteligentný dom? Pokiaľ ide o inteligentnú domácnosť, snažíme sa, aby nebolo nič zabudnuté.

6 fáz výstavby inteligentného domu

Do okamžiku, kedy sa budete sťahovať do Vášho hotového domu, musíte najskôr prejsť a dokončiť niekoľko krokov. Pre výstavbu inteligentného domu sme pre Vás definovali 6 dôležitých krokov:

  1. Plánovanie
  2. Hrubá stavba a inštalácie
  3. Záverečná fáza inštalácie & testovnie periférií
  4. Konfigurácia
  5. Presťahovanie do inteligentného domu
  6. Optimalizácia v praxi

 

Krok 1: Plánovanie Vášho inteligentného domu

Plánovanie výstavby s architektom alebo bez neho …, kde budú osadené okná? Bude tu nejaká tieniaca technika? Akú rozvodnú skriňu použiť? Aký systém vykurovania má pre náš dom zmysel?

Poskladali sme pre Vás dohromady 6 cenných tipov pre fázu plánovania. Tu sú prvé tri:

Tip č. 1: Zvoľte si toho pravého Loxone partnera

Vo fáze plánovania je každá rada nad zlato. Pohovorte si o plánovaní s našimi Loxone partnermi vo Vašej  blízkosti. Naši partneri sú patrične vyškolení a dobre poznajú Loxone know-how. Môžu Vám teda pomôcť a poradiť s projektom Vašej inteligentnej domácnosti.

Tip č. 2: Na veľkosti rozvádzača nešetrite

Časy, kedy stačil malý rozvádzač na chodbe sú dávno preč. V dnešnej dobe je nutné vytvoriť špeciálnu miestnosť v dome (technickú miestnosť), kde bude všetka technológia jednoducho prístupná. Budete potrebovať miesto napríklad na systém vykurovania, elektrorozvádzač, všetku sieťovú techniku, EZS, …

Na rozvádzači nešetrite a myslite na budúcnosť! Rezerva pre distribučné prvky: Ako rezervu pre dokončenie domov sa počíta väčšinou 20% rozvodov naviac, ktoré v budúcnosti ako keby ste našli. Opýtajte sa sami seba: Budem potrebovať 20% rezervy na dokončenie domu? Nebráňte sa budúcnosti! Kto vie čo budete chcieť za 5 rokov do Vášho domu ešte nainštalovať. Napríklad sa rozhodnete na streche namontovať FVE a efektívne tak začať využívať vlastnú elektrickú energiu. Pre tieto prípady budete potrebovať ďalšie miesto, ktoré budete mať k dispozícii z Vašich rezerv.

Dôležité: Tiež pamätajte na rozvádzač do garáže alebo na záhradu! Kto vie, či za pár rokov nebudete chcieť na záhrade spraviť bazén s možnosťou ovládania, zapnutia záhradného osvetlenia pri otvorení dverí na terasu. V garáži sa môžete rozhodnúť postaviť zariadenie k nabíjaniu Vášho elektro-automobilu, …

Tip č. 3: Dostatočné množstvo chráničiek – “husích krkov”

Ďalším dôležitým bodom vo fáze plánovania sú chráničky – tzv. “husie krky”. Dostatočné množstvo potrubia na správnych miestach prináša do budúcnosti veľkú flexibilitu a zníženie budúcich nákladov.

Chráničky v strope, stenách alebo v podlahe

Veľmi dôležité: Pamätajte na dostatočné zasieťovanie v strope. Prečo? Napríklad pre:

  • Vaše osvetlenie,
  • Senzor prítomnosti,
  • Stropné reproduktory a
  • požiarny hlásič

Majte prosím na pamäti jedinú vec – systém musí byť otvorený všetkým inteligentným funkciám a možnostiam! Pokiaľ je inštalácia v strope už hotová, je veľmi ťažké zrealizovať dodatočné úpravy. Áno, je to možné, ale koľkokrát na úkor vzhľadu.

Okrem klasických trubiek alebo husích krkov v strope možno rovnako plánovať inštaláciu v podlahe alebo v stenách pre spínače, tlačítka, zásuvky, … a sieťové káble. Neplánujte len typické miesta ako napríklad pre PC a TV, ale tiež uvažujte s možnosťou napojenia zariadenia v kuchyni alebo práčky v práčovni. Izby sú do budúcna dimenzované i pre iné účely, takže by tu mal zostať tiež flexibilný priestor.

Prepojenie rozvádzačov

Pre komunikáciu medzi Miniserverom a rozvádzačom, kotlom, routerom,… sú chráničky životne dôležité! A to nielen iba medzi rozvádzačmi.

Husie krky pre budúce možnosti

Chystáte sa v budúcnosti inštalovať zariadenia, ktoré nie sú z dnešného pohľadu pre Vás aktuálne? Presne to je okamžik, kedy by ste mali pomýšľa na povestné “čo keby”. Chránička je minimálny náklad, ktorý Vám v budúcnosti otvorí možnosť aizácie – napríklad možnosť nabíjania elektro-automobilu.

Uvažovali ste niekedy, že si v budúcnosti zaobstaráte eletro-automobil? Je to reálne? Potom je treba k nabíjaniu auta premýšľať o dodatočnej inštalácii z rozvodnej skrine. Keď budete mať pripravené trubky pre dodatočnú inštaláciu, budete mať z časti vyhrané.

Pre dobíjanie elektro-automobilu môžete v budúcnosti využiť systém FVE. Bola by škoda všetko dorábať a sekať do steny, keď môžete mať už dnes všetko čo potrebujete…

S našimi prvými 3 tipmi máte dobrý základ pre plánovanie inteligentného domu . Naše ďalšie tipy sa budú zaoberať správnym zapojením kabeláže!

 

Zdroj: www.loxone.cz

  • Kategórie