Blog Novinky Čo by ste mali zvážiť pri budovaní Vašej inteligentnej domácnosti – Časť 2: Plánovanie kabeláže

Čo by ste mali zvážiť pri budovaní Vašej inteligentnej domácnosti – Časť 2: Plánovanie kabeláže

V našom prvom príspevku o dobre plánovanej výstavbe inteligentnej domácnosti, ktorý ste si mohli prečítať na našom blogu, sme sa venovali prvým trom tipom vo fáze plánovania. V druhej časti sa budeme venovať ďalším tipom, ktoré sa točia okolo témy kabeláže či zapojenia senzorov.

Všetci, ktorí prehliadli na našom blogu časť 1 a teda ju ani nečítali … bezpodmienečne dohnať.

Fáza 1: Plánovanie Vašej inteligentnej domácnosti

Fáza plánovania je tou najdôležitejšou fázou k vytvoreniu vlastného bývania. Naše tipy z prvej časti sme tu ešte stručne zhrnuli:

Tip 1: Požiadať o pomoc Loxone partnera
Tip 2: Zohľadniť správnu veľkosť rozvádzača
Tip 3: Zohľadniť dostatočné množstvo chráničiek

Naše ďalšie tipy sa točia okolo kabeláže, pretože: Nie je kábel ako kábel. Pýtame sa Vás: Ako dlho chcete Váš dom používať? Pravdepodobne – ako už je európskym zvykom – celý život a ešte lepšie ho prenechať ďalšej generácii. Zamerajte sa teda na budúcnosť. Pokiaľ ste práve vo fáze plánovania, vďaka použitiu správnej kabeláže sa môžete zamerať na všetko dôležité pre udržateľnosť v budúcnosti.

Tip 4: Elektroinštálacia ku hviezdam – príprava do budúcna

Za správne vedenie kabeláže považujeme výhľadovo plánované elektroinštalácie ku hviezdam. To znamená, že elektrický rozvod v ktorom je umiestnený Miniserver, je centrálou inteligentného domu. Doporučujeme štrukturované kabeláže od miest kde budú vypínače, zásuvky, teplotné čidlá, čidlá prítomnosti, okenné kontakty, … až do rozvádzača. Berte do úvahy, že Vám táto kabeláž prinesie mnoho výhod i v budúcnosti, pretože …

  • Váš inteligentný dom možno ľahko rozšíriť o ďalšie funkcie.
  • Ste vďaka tejto kabeláži nezávislí na použitých technológiách.
  • Pri rekonštrukcii nemusíte klásť nové vedenie, čím ušetríte.
  • V spojení s vhodným káblom môžete vymeniť stávajúce komponenty, napr. Vaše tlačítka novými multifunkčnými tlačítkami.

Čo je myslené vhodným káblom, čítajte nižšie.

Tip 5: Kabeláž pre vedenie senzorov

Senzory? Znie to veľmi technicky a tiež tomu tak je. Nie. Čo máme na mysli Vám vysvetlíme nižšie v porovnaní s biológiou.

Medzi senzormi zabudovanými v inteligentnej domácnosti patria napríklad teplotné čidlá, čidlá prítomnosti, kontakty na dverách a oknách, … porovnajme ich s ľudskými zmyslovými orgánmi. Aby sme mohli reagovať na signály vyvolané zmyslovými orgánmi, je ľudské telo vybavené nespočetným množstvom nervov, ktoré reagujú na činnosť nášho mozgu a tým vyvolávajú primeranú reakciu. To, čo je pre človeka nervová sústava, je pre inteligentnú domácnosť kabeláž pre senzory. Miniserver je mozgom inteligentnej domácnosti.  Svaly sú v podstate zrovnateľné s aktormi inteligentného domu. Ale o tom sa dozviete viac nižšie (tip 6).

Prečo vyzdvihujeme práve senzory vo fáze plánovania? V tejto fáze je veľmi dôležité rozhodnúť plánovania kabeláže teplotných čidiel, tlačítiek, čidiel prítomnosti, okenných kontaktov, dažďových senzorov, senzorov vetra,… Naše doporučenie: Vo Vašej chytrej domácnosti použije pre kabeláž senzorov UTP CAT 6e! Prečo? Pretože …

  • je schopný dlhodobo uchovávať dáta.
  • ste vďaka nim pripravení na budúcnosť.
  • je s týmto káblom možná vysokorýchlostná komunikácia.
  • vďaka silnému prierezu medeného drôtu môže byť spotrebiteľovi odovzdaný dostatok energie.

Kabeláž senzorov je veľmi flexibilná pokiaľ by ste v budúcnosti, v rámci 30 rokov, rozhodli pre rekonštrukciu, použitím tejto kabeláže učiníte opatrenia pre bezproblémové zmeny v budúcnosti. Na mieste, kde sa dnes nachádza klasické tlačítko, budete chcieť za 10 rokov monitor, multifunkčné tlačítko či tlačítko pre núdzové volanie. Žiadny problém!

Pre zhrnutie: V miestnosti, v ktorej na naplánované tlačítko, budete potrebovať dva UPT CAT 6e káble. Jeden kábel pre tlačítko, rovnaký kábel je použitý i pre zapojenie teplotného čidla. Druhý kábel CAT 6e sa nachádza u čidla prítomnosti na strope.

V miestnostiach, kde nie sú tlačítka, napríklad v suteréne, predsieni, šatni, technickej miestnosti, … stačí jeden kábel CAT 6e.

Tip 6: Inteligentný dom môže fungovať iba za použitie správneho kábla

V domácnosti je nutné okrem správne použitých vodičov u senzorov dbať tiež na správne naťahanie kabeláže pre žalúziové motory, osvetlenie, videovrátnika, reproduktory, …

Aktory

Ako bolo už skôr povedané, tak sa medzi aktory radí (mimo iného) i hlavice pre vykurovanie. Pre všetkých, ktorí sa teraz pýtajú na to, k čomu vlastne hlavice vykurovania slúžia, ponúkame krátke vysvetlenie:

V každej obytnej miestnosti musí byť teplotný senzor. V zime sa v chytrom dome používajú pre vykurovanie domu hlavne slnečné lúče. Pokiaľ sa ale slnko schová za mraky, nastáva čas pre Miniserver, ktorý musí okamžite reagovať. Aby bola zachovaná komfortná teplota (a nedochádzalo k teplotným výkyvom), musia odoslať príkaz pre aktiváciu hlavice vykurovania. Okamžite dôjde k otvoreniu príslušného ventilu vykurovania a miestnosť zostane príjemne teplá.

Z prvého dielu už vieme, že je nutné nezabudnúť na dostatočné prepojenie medzi rozvádzačmi. Ideálne sa k tomu hodia chráničky. Nezabudnite samozrejme tiež na prepojenie elektrorozvádzača s rozvádzačom vykurovania.

Popri vykurovaní spadá do aktorov tiež tieniaca technika. Po tomto článku ale nemáme starosť, že by ste náhodou i žalúzie nenatiahli do rozvádzača… jak je to jednoduché :-)

Prístupový systém s ktorým Vás nič nezaskočí

Pokiaľ premýšľate o videovrátnikovi vďaka ktorému môžete komunikovať s návštevou cez  tablet alebo mobilný telefón, výborne sa k tomu hodí náš Loxone Intercom. Naviac Vám k jeho pripojeniu stačí iba jeden dátový kábel. Vďaka napájaniu cez PoE je Loxone Intercom jednak napájaný, ale tiež schopný si vymieňať dáta s okolím.

Zatiaľ ste na videovrátnika nemysleli? Určite ale myslite na zvončekové tlačítko! Pokiaľ naťaháte k svojmu zvončekovému tlačítku dátový kábel (CAT 7), máte vystarané. V súčasnej dobe ho môžete pohodlne používať pre zvonček. Akonáhle budete ale chcieť pripojiť Loxone Intercom, tak všetko pôjde hladko. Ako bolo riešené vyššie – potrebujete k jeho zapojeniu tiež iba dátový kábel.

Stropné reproduktory

Pre pripojenie stroných reproduktorov doporučujeme použiť dostatočnú kabeláž. Pokiaľ použijete Loxone Speaker, môžete sa rozhodnúť, v ktorom režime ich budete používať – Mono alebo Stereo. V každom prípade budete potrebovať 2 káble pre malú miestnosť, kde bude jeden reproduktor v Stereo režime a tiež dva káble pre dva reproduktory vo väčšej miestnosti, ktoré budete prevádzkovať v mono režime.

Momentálne nepremýšľate o stropných reproduktoroch? Nevadí, buďte ale pripravení na budúcnosť! Akonáhle pripravíte patričnú kabeláž (minimálny náklad), ste pripravení na budúcnosť a nič Vás nezaskočí – ale to ste si iste po prečítaní fázy 3 (chráničky) iste sami doplnili…

Zdroj: www.loxone.cz

  • Kategórie