Blog Novinky Čo by ste mali zvážiť pri budovaní Vašej inteligentnej domácnosti – Časť 3: Tlačítka & domáca sieť

Čo by ste mali zvážiť pri budovaní Vašej inteligentnej domácnosti – Časť 3: Tlačítka & domáca sieť

Pri plánovaní inteligentnej domácnosti by sa malo zvážiť  mnoho faktorov. V predchádzajúcich dvoch častiach na našom blogu sme sa zaoberali všeobecnými tipmi pri plánovaní a tomu, ako správne naplánovať kabeláž pre inteligentný dom. V poslednej 3. časti Vám prinesieme tipy pre plánovanie tlačítiek & domácu sieť.

 

tlačítko

Tip: Plánovanie tlačítiek v miestnostiach

V inteligentnej domácnosti môžete ovládať všetko na čo si spomeniete. Od ovládania žalúzií, osvetlenia až po vykurovanie. Pre nás je najdôležitejším ovládacím prvkom klasické tlačítko. Vo fáze plánovania tlačítiek ešte nemusíte vedieť aký budú mať vzhľad, ale hlavne k čomu budú slúžiť. Tlačítka v inteligentnom dome dokážu viac než len zapnúť alebo vypnúť svetlo. Na čo by ste mali myslieť:

  • Koľko tlačítiek budete potrebovať v jednotlivých miestnostiach?
  • Kde budú tlačítka umiestnené?

Otázka č. 1: Počet tlačítiek?

Naše doporučenie: Niekedy je lepšie menej než viac! V inteligentnej domácnosti bude nastavených mnoho funkcií, ktoré sa budú vykonávať aicky v závislosti na tom, akým spôsobom budú tlačítka nastavené (aické tienenie na priamom slnku, teplota a ohrev vody, …). Všetky funkcie u tlačítiek budú vykonávať úlohy dennej potreby.

Môžeme doporučiť štandardné tlačítka ako sú obyčajné tlačítka, dvoj-tlačítka, troj-tlačítka, pre ktoré môžete priradiť rôzne funkcie vo Vašej domácnosti.

Pomocou štandardného tlačítka máte možnosť ovládať osvetlenie, tienenie * a hudbu tak, ako budete vo Vašom dome potrebovať. Aké funkcie budete chcieť k tlačítku nastaviť, záleží iba na Vás.

*Doporučujeme: Ovládanie tienenia nastavené centrálne cez tlačítko. To znamená, že buď  pôjdu žalúzie v skupine dolu alebo všetky žalúzie v skupine hore. Pokiaľ  budete chcieť ovládať žalúzie jednotlivo, môžete použiť našu Loxone aplikáciu pre chytrý telefón alebo tablet. 

Čo potrebujete vedieť pri plánovaní počtu tlačítiek? Pre použitie v miestnostiach doporučujeme tlačítka s niekoľkými tlačítkami v jednom prevedení (viď obrázok):

 

tlačítko 2

 

Otázka č. 2: Umiestnenie tlačítiek?

Pozície tlačítiek by mali byť na vysoko frekventovaných miestach. Nemusí platiť pravidlo, že tlačítko musí byť umiestnené hneď vedľa dverí alebo okien. Napríklad s tlačítkom v kuchyni vedľa pracovnej plochy môžete ovládať žalúzie a nemusíte chodiť k dverám alebo oknu. Na každom záleží či tlačítka umiestni veľa okna alebo niekde inde. Podľa nášho názoru je umiestnenie tlačítiek pre ovládanie žalúzií vedľa okien zbytočné a trochu staromódne.

Doposiaľ sme sa v našom seriály zaoberali akú veľkú rozvodnú skriňu použiť, ako naplánovať kabeláž, aké aktory a tlačítka použiť, ale i tak ešte niečo chýba:

 

dom.sieť

 

Domáca sieť

 

Tip: Umiestnenie prístupových bodov

Prístupový bod (Access point)? Ako? Čo to znamená? Pre tých, ktorí sa zaoberajú sieťami, môžu túto časť preskočiť.

Domáca sieť je v dnešnej dobe bežne nastavená a označená ako WLAN (Wireless Local Area Network). Vďaka tejto technológii môžu zariadenia alebo prvky v sieti komunikovať medzi sebou navzájom bezdrátovo. Pokiaľ budete chcieť nastaviť WLAN sieťovú štruktúru, musíte ako základ vytvoriť prístupový bod. Prístupový bod má veľa funkcií ako je napríklad zväčšenie rozsahu siete!

Prístupové body sa umiestňujú tam, kde chcete posilniť a rozšíriť rozsah Vašej miestnej siete. Preto je rozloženie prístupových bodov veľmi dôležité. Pri plánovaní inteligentných domov je nutné myslieť i na sieťové prvky.

Naše doporučenie: Naplánujte si prístupové body na každom poschodí, záhrade. Umiestnite sieťové zariadenie v blízkosti rozvodnej skrine alebo na nejakom centrálnom mieste.

Vďaka prístupovému bodu a tiež spínateľnej zásuvke môžete zariadenie vypnúť kedykoľvek sa Vám bude hodiť. Napríklad vypnutie zariadenia keď už ste v posteli alebo ďaleko od domova. Táto funkcia šetrí nielen energiu, ale tiež znižuje žiarenie. (Uistite sa však, že Miniserver je pripojený k miestnej sieti).

Pre bezdrátovú komunikáciu už nič nestojí v ceste!

 

Zdroj: www.loxone.cz

  • Kategórie