Blog Novinky Dodatočná domáca aizácia & Vzdialené ovládanie víkendového sídla. Príklad z praxe

Dodatočná domáca aizácia & Vzdialené ovládanie víkendového sídla. Príklad z praxe

V nasledujúcom príspevku by sme radi predstavili jeden malý projekt, ktorý bol dodatočne aizovaný pomocou nášho nového Loxone Air Technologie a EnOcean. V tomto projekte sa jedná o dodatočnú aizáciu bytu v Saalbachu, o rozlohe 25m2, ktorý je používaný ako víkendové sídlo. Majiteľom bytu je projektový manager Gernot.

Gernotove dôvody pre aizáciu

  • ovládanie & kontrola z diaľky
  • úspora energie a s tým spojené náklady
  • zvýšený komfort

Vlastnosti inteligentného víkendového sídla:

Vždy online

Aby bolo možné ovládať byt z diaľky, je nevyhnutné pripojenie k internetu. Gernot vo svojom víkendovom sídle nechcel žiadne internetové pripojenie a teda je nutné iné riešenie. Vďaka 3G dátovému routeru a a predplatenej karte, môže byť  Loxone Miniserver neustále online. (USB s predplateným mobilným internetom sa zasunie do routeru. Router je ako obvykle pripojený pomocou sieťového kábla k Miniserveru.

Pripravený na víkend

Keď sa Gernot v piatok popoludní chystá na cestu do Saalbachu, zapne pred svojou 2-hodinovou cestou vykurovanie prostredníctvom App. Byt je tak pred príjazdom vykúrený  na požadovanú teplotu.

(Technicky to funguje nasledovne: dotyk na iPhone = informácia pre Miniserver > Miniserver sa rozhodne, čo robiť > signál na Enocean Extension > bezdrátový signál na hlavicu vykurovania)

Ani teplo, ani zima

V Germotovom inteligentnom 2-izbovom byte vždy vládne komfortná teplota. Inteligentný regulátor izbovej teploty využíva informácie z integrovaného teplotného senzoru, ktorý sa nachádza v Smart Socket.

Home Tracker

Gernot pripojil na dvere svojho bytu dverový kontakt EnOcean. Vďaka Trackeru môže v aplikácii vidieť posledných 100 záznamov otvorení dverí. Občas sa stane, že sa noc pretiahne a ani Gernot si potom nemôže spomenúť na svoj nočný návrat. Vďaka Trackeru sa môže kedykoľvek pozrieť ako moc sa párty pretiahla. ;)

 

home trucker

 

Nerušené lyžovanie

Čerstvé pečivo vytiahnuté priamo z trúby je neoddeliteľnou súčasťou Gernotových raňajok. Každému sa môže stať, že v náhlení sa na zjazdovku zabudne trúbu vypnúť. Nič sa nedeje: Miniserver to vyrieši! Smart Socket Air, do ktorého je trúba zapojená, môže byť vypnutá pomocou aplikácie priamo zo zjazdovky.

 

nerušené lyžovanie

 

Meranie spotreby energie

Trúba a umývačka na riad sú pripojené na Smart Socket Air. Gernot zaznamenáva spotrebu domácich spotrebičov prostredníctvom integrovaného merania spotreby energie.

 

meranie spotreby energie

 

Muž v domácnosti

“Obvykle než opustím Saalbach, ešte zapnem umývačku. Nečakám však než sú riady umyté, aby som ju úplne vypol. Túto úlohu opäť preberá Miniserver. Výhodou je, že nešetrí iba peniaze, ale tiež čas.”

Za týmto účelom bol v konfiguračnom softwaru zriadený Cloudmailer, vďaka ktorému je Germot mailom informovaný o tom, že sú riady umyté. Vďaka Miniserveru dôjde po určitej dobe k aickému odpojeniu Smart Socket Air.

Byt v hlbokom spánku

Počas jeho neprítomnosti je byt ponorený do hlbokého spánku. To sa dá ľahko uskutočniť jedným dotykom na iPhone alebo iPad v Loxone aplikácii. Vďaka tomu dochádza ako k úspore energie a s tým spojenými nákladmi, tak je zároveň postarané i o bezpečnosť.

Byt v hlbokom spánku znamená

  • Úsporu nákladov na vykurovanie. Miniserver aicky zníži teplotu. Gernotovi susedia sa naviac postarajú o to, že teplota nikdy neklesne pod 17°C.
  • Prístroje ako sú umývačka, trúba či lampa, ktoré sú pripojené do Smart Socket, sú aicky odpojené zo siete. Nielen, že pomáha šetriť náklady na energie, ale tiež zaisťuje kľudné vedomie – požiary spôsobné skratmi sú vylúčené.

Viete kto je v byte

Keď je byt ponorený do hlbokého spánku, je Gernotovi aicky zaslaný informačný mail  prostredníctvom Cloud Mailer, ktorý ho informuje o tom, že niekto otvoril dvere. “Dôvera je dobrá, kontrola je lepšia”. Gernot teda vie, či sa niekto behom jeho neprítomnosti pokúsil vstúpiť do bytu.

Gernot použil nasledujúce komponenty:

1x EnOcean Extension
1x Miniserver
1x EnOcean dverový kontakt
2x EnOcean Loxone bezdrátová hlavica
1x Air Base Extension
4x Smart Socket Air

 

  • Kategórie